Top

Real Life Math

Real Life Math

The Grade 5 students have undertaken a budgeting project to better understand and appreciate the value of money from the perspective of someone earning minimum wage.  One component of the project was to grocery shop and plan a meal for their group for $10.00.  The groups managed their money effectively, and even went so far as to ‘invest’ in butter with other groups because they only needed a portion!  Some of the meals prepared included steak and carrots, pork, spaghetti and sauce, ham sandwiches and steamed broccoli.
This meaningful learning experience will include a reflective writing piece that asks students to think about the bigger picture and critically analyze what it means to live on minimum wage.

Richland

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.